Népzenei Hírmondó

„Adjon Isten minden jót, ez új esztendőben,
Jobb időt mint tavaly volt ez új esztendőben!…”
„…Azért is jó egészséget, bort, búzát és békességet,
Adjon az Úr Isten, ez új esztendőben!…”

Ismét eltelt egy esztendő, hátra hagytuk a 2024. évet a megannyi örömével és küzdelmével együtt. Jutott mindkettőből bőven, még is úgy érzem hogy a feljebbvaló mindig pontosan méri az adagokat, mégpedig úgy, hogy a mérleg nyelve ne billenjen el aránytalanul egyik irányba sem. Talán még sokakban él az a régi gondolkodásmód – vagy legalább is bizonyos részei, – hogy  új év, új kezdet. Lezárjuk a múltat, tiszta lappal indulunk, egymásnak Boldog Új Esztendőt Kívánunk. Mára ennyi maradt meg többnyire az Új év köszöntéséből.De mitől is lesz boldog az ember? Mi kell a boldogsághoz? Mai anyagias világunkban hajlamosak vagyunk a pénzt használni mértékezközként. Ház, autó, mindenféle kütyük és még lehetne sorolni. Ha nem figyelünk eléggé, könnyen be tud szippantani mindnyájunkat a fogyasztói társadalmunk. Pedig ennél sokkal egyszerűbb!
Írásom elején két újév köszöntő népdal szövegét idéztem, mikben tisztán, egyszerűen meg van fogalmazva pontosan mi is kell a boldogsághoz. Egészség a legfontosabb, anélkül semmink sincs. Bor, búza, az étel és az ital jelképei, és a békesség szűk és tágabb környezetünkbe. Ezek, ha megvannak boldogok lehetünk és hálát adhatunk, mert beletartozunk az emberi populáció azon 10 %-ba, akiknek ez mind megadatik. És természetesen a megfelelő időjárás a mezőgazdasághozó – ebben azért szűkölködünk manapság. A fentiek birtokában tudjuk gyarapítani családunkat, közösségünket és formálni a jövő generációját. És ahogy egy kínai közmondás mondja: Ha jövőt akarsz építeni, oktass gyerekeket!
A népdalokban minden életszakaszhoz megvan a hozzávaló tudás, bölcsesség, csak kicsit a szövegek mögé kell nézni. A régi öregek élettapasztalata  a dallamok szövegeiben is jelen van. Ezek az igazságok, ha jól figyelünk könnyen útmutatást adhatnak a mai zűrzavaros világunkban való eligazodáshoz. Többek között ezért is tartom fontosnak a népzene oktatását. A zene ezen műfajának tanulása sokkal összetettebben segíti gyermekeink fejlődését, mint gondolnánk. A pszichés és fizikai fejlődés mellett olyan lelki támasz, mely egy életen keresztül elkísér.
Az elmúlt esztendőt a Kazinczy iskolában megtartott karácsonyi hangversenyünkkel zártuk a tanítványainkkal. Elmondhatjuk, hogy az iskola tanulóinak fele közösen dalolt, muzsikált ezen alkalommal. Ez pedig nagy örömmel tölti el a szívünket. Nem tettünk fogadalmakat tavaly sem, idén sem. Egyszerűen tesszük a dolgunkat tanár kollégáinkkal a tanítás minden szintjén. 
Ahhoz pedig, hogy minél több lehetőséget tudjunk adni községünk fiataljainak a népzene tanulásához vagy akár annak megismeréséhez a Parapács Kulturális Egyesület  (PKE) a 2025. évre is 4 nyertes pályázatot tudhat magáénak, melyet a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő biztosít.
A CSSP program a táncházainkat és az oktatást támogatja, a pedig ismét lehetővé teszi, hogy tavasszal településünk minden iskolás és óvodás diákja ingyenes népzenei koncerteken vegyen részt, valamint a PKE nyári népzenei táborát is támogatja. Ezúton is köszönjük a segítségüket! Továbbá köszönettel tartozunk a nagyközségünk Tájházának és Művelődési Házának kik támogatják a programjainkat. A Kazinczy iskolának kik az oktatást segítik.