Népzenei Hírmondó

A XVII. Krumplifesztivál színpadán koncerttel nyitottuk az idei tanévet a népzenész növendékekkel. Ezúttal is köszönjük a meghívást Viola Hajnalka tanárnőnek.  Az ősz beköszöntével az általános iskola mellett újra indulnak, vagyis folytatódnak nagyközségünkben a népi hangszeres képzések, mind a Kazinczy iskola tanszakain, mind pedig a Parapács Kulturális Egyesület (PKE) népzenetanodájában. Citera, hegedű, brácsa, nagybőgő, cimbalom és koboz hangszereken tanulnak majd a népzene iránt érdeklődő diákok. Az elmúlt tanévet 68 zenét tanuló gyermekkel zártuk, az ideit közel száz diákkal indítjuk. Mint az élet minden területén a zeneoktatásban is fontos az innováció, folyamatos fejlődés,  melyre törekszünk. Ugyanakkor sokan könnyen összetévesztik az oktatás fejlődését, fejlesztését  – beleértve a művészeti oktatást is – a piaci környezetben uralkodó profitorientált, számokkal jól kifejezhető, mérhető termelői légkörrel. Nem! Nem tudjuk és nem is lehet számokkal kifejezni az oktatásban dolgozó tanárok munkáját. Rengeteg befektetett tőkét, energiát igényel melynek eredménye csak évtizedekkel később mutatkozik a felnőtt társadalomban, melyet sem a jelenben, sem a jövőben nem tudunk semmilyen összeggel kifejezni, ellensúlyozni.
Hiszem azt, hogy az a legfontosabb sikerünk a zeneoktatásban, hogy a Kazinczy iskola diákjainak közel az egyharmada tanul hangszeres népzenét és a diákok fele legalább egy évig tanult valamilyen hangszeren.  A zenetanulással eltöltött idő nem múlik el nyomtalanul. Az ott tanultak életük végéig elkísérik gyermekeinket. Számos képességük már rövid idő alatt is nagymértékben fejlődik. Ilyen például a kezek finommotorikája, a rövid és hosszú távú memória, a társas kapcsolatok és a társakkal való együttműködés, nem utolsó sorban a nemzeti identitásuk.   Hatalmas eredménynek tartom, hogy ezek a diákok heti rendszerességgel választják az okostelefon, a számítógépes és más egyéb digitális szórakozás helyett – melyek nagyon vonzók és túlzottan elterjedt manapság – a zenélést. A zenetanulással gyarapítjuk minden a gyermek érzelemvilágát és segítünk azoknak a tehetségeknek kibontakozni kiknek zenei talentumot adott a teremtő.
A hangszeres zenetanulást az is nagyban megkönnyíti, hogy egy épületben zajlik a zeneoktatás az általános iskolai oktatással. Ez hatalmas könnyebbség mind gyereknek, mind szülőknek. Kevés iskola büszkélkedhet ilyen előnyökkel és ilyen színes hangszeres zeneoktatással. Köztük olyan hangszerrel például mint a cimbalom, aminek oktatására kevés helyen van példa országos szinten alapfokon.
A nagy érdeklődés mellé a PKE újabb nagyértékű hangszerrel, egy cimbalommal bővítette hangszerparkját hogy a hét fő cimbalmot tanuló diák zene és gyakorló óráit zavartalanul szervezhessük.
A tanítás mellett az egyesület folytatja a táncházak szervezését, melyre ezúton is hívok minden érdeklődőt. Az időpontokat közzétesszük a közösségi médiában, kövessenek minket, hogy ne maradjanak le!