Népzenei hírmondó

A nyári szünidő az átlagos diákok számára a végtelen pihenést, kikapcsolódást, önfeledt játékot jelenti. A tanév során megfárad gyermekek ilyenkor töltekeznek fel, hogy megújult erővel nézzenek szembe a következő esztendő kihívásaival. A zenész palántáknak – és mindenki, aki az iskolán kívül plusz tevékenységet végez – talán még inkább szüksége van a feltöltődésre. A Parapács Kulturális Egyesület tanodájának növendékei és a Kazinczy A.M.I diákjai számtalan fellépéssel, táncházzal a hátunk mögött várták a jól megérdemelt pihenést. De a művészetekkel foglalkozó, zenét tanuló emberek (gyermekek) élete nem ennyire egyszerű. Aki hangszeren tanul, nem engedheti meg magának, hogy hetekre-hónapokra letegye a zeneszerszámot.

 „Ha egy napot nem gyakorolok, azt már észreveszem, ha kettőt nem, azt már a közönség is észreveszi.”

 Liszt Ferenc

A zenetanulás során elengedhetetlen és szükségszerű, hogy a diákok rendszeresen gyakoroljanak, ezért mindenki magánál tarthatta a hangszerét a vakáció alatt. Mindemellett, a népzenészek számára a nyáriszünet egyenlő a táborozással. Gyerekkoromra vissza emlékezve, a különböző népzenei táborok szerint mértem az időt, visszaszámoltam mikor találkozom újra azokkal a társaimmal akik az ország különböző szegletéből jöttek össze arra az 1-2 hétre. Meghatározó, örök életre szóló élményeket kaptam ezeken a napokon és ebből sikerült töltekezni egy esztendőre.

Pedagógiai hitvallásom szerint: A tudást amit megszerzel nem a tiéd végérvényesen. Csupán egy ajándék amit tovább kell adnod.

Ezzel a szellemiséggel döntöttük el Anka Péter kollégámmal, hogy a nyári szünidőben is igyekszünk a gyerekeknek lehetőséget biztosítani a népzene tanulására. Megszerveztük az I. Parapács Népzenie tábort. A tábor Lajosmizse tanyavilágában a Harmónia tanyán kapott otthont. Az érdeklődők hegedű, brácsa, nagybőgő, cimbalom, citera hangszereken tanulhattak valamint népi éneklésre is volt lehetőség. A tábor helyszíne a lehető legjobb környezetet biztosította a népzene, népdal tanulására. A magyar népzenei dallamkincs hasonló helyszíneken, a paraszti kultúrában kristályosodott ki hosszú idők során, magába foglalva az emberek örömét, bánatát.

A tábor szervezése során célunk volt, hogy minden érdeklődőnek elérhetővé tegyük. Az elszabadult inflációs viszonyok között igyekeztünk a lehető leg költséghatékonyabban szervezkedni. A tábor létrejöttében nagy segítségünkre volt a Nemzeti Kulturális Alap, Halmos Béla Kollégium támogatása. Továbbá köszönjük a támogatás Bugyi Nagyközség Önkormányzatának és Szabó Gábor TEFÜSZ vezetőnek kik a gyermekek utazását segítették.
A nyárvégi időszakban sikerült is kamatoztatni a megszerzett tudást. Vonós és citerás tanítványaimmal színpadon álltunk a Bugyi Nagyközség államalapítási ünnepségen és a Krumplifesztiválon. Továbbá a „Kisbandával” a Kazinczy iskola tanévnyitó ünnepségén is muzsikáltunk.
A 2023-24 tanévet, 18 hegedűssel, 4 brácsással, 4 cimbalmossal és 3 bőgőssel kezdi a PKE tanodája. Várjuk a népzenét kedvelő közönséget rendezvényeinkre, táncházainkba.

Zenei-tabor

kép 1 / 2